Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Maj/Czerwiec 2014

25 czerwca mini galeria Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” wypełniła się pracami uczestników ogniska plastycznego i zajęć plastyczno – manualnych. Wystawa stanowi podsumowanie 10-miesięcznej pracy młodych artystów w dziedzinie twórczości plastycznej i plastyczno- manualnej. Prace powstawały w kilku pracowniach: w Domu Kultury w Nisku, w oddziale zamiejscowym NCK „Sokół” w Zarzeczu, a także w pracowni plastyczno – manualnej w ZS nr 2. Ekspozycja zawiera głównie grafiki, w których specjalizują się uczestnicy ogniska plastycznego, ale ciekawie prezentują się także kolorowe prace wykonane pastelami oraz efektowne figurki rycerzy na koniach. Pieczę nad ogniskiem plastycznym od kilkunastu lat pełni artysta grafik Stanisław Świeca, natomiast zajęcia plastyczno - manualne prowadzi Tomasz Żbik.

Obejrzyj galerię zdjęć.

W dniu 15 czerwca 2014 r., w Parku Miejskim w Nisku odbył się Przegląd Sztuki Dziecięcej i Młodzieżowej Szkatuła 2014. Prezentacje artystyczne rozpoczęli reprezentanci szkół z terenu Gminy i Miasta Nisko. Tuż po nich na scenie odbył się koncert „Wiosenne Figle”, czyli prezentacja dorobku artystycznego zespołów działających przy Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”. W programie podsumowującym sezon artystyczny 2013/2014 wystąpiły zespoły taneczne: Mała Muza, Duża Muza, Mini Fuks I, Mini Fuks II, Mini Fuks III – instruktorem ww. zespołów jest p. Monika Nicałek Gabanyan. Następnie wystąpiły zespoły z Domu Kultury w Zarzeczu – Oddziału Zamiejscowego NCK „Sokół” w Nisku tj. zespół Szok, Gagatki, Finezja oraz duety taneczne Kornel Pawłowski i Nicola Martyna, a także Filip Pliszka i Kamila Bajdas, których opiekunem i instruktorem jest p. Justyna Sobkiewicz – Skrzypek. Nie zabrakło także zespołu Rewers z Domu Kultury w Nowosielcu, który od stycznia tego roku prowadzi p. Lidia Kłosowska.  Po zespołach tańca nowoczesnego na scenie zaprezentowała się Sekcja Mażoretek – grupa starsza, średnia i młodsza, które niezmiennie od 2010 roku prowadzi p. Anna Stryjecka.

W bloku wokalnym zaprezentowali się soliści zespołu wokalnego oraz Zespół Fuego, którego opiekunem artystycznym jest p. Dorota Marut, a koncert Wiosenne Figle zakończył występ Big Bandu NCK „Sokół”, nad którym opiekę sprawuje sprawuje dyrygent i pianista Wojciech Kawa.

Tuż po koncercie na scenie odbył się Piknik z Akademią Pana Kleksa, podczas którego odwiedzili nas mieszkańcy Stumilowego Lasu, nie zabrakło także animacji dla dzieci i rodziców oraz wspólnego śpiewania na scenie. Na zakończenie Szkatuły dla niżańskiej młodzieży wystąpili muzycy stalowowolskiej i niżańskiej sceny -  zespół Freestyle, który mimo krótkiej działalności (2013 r.) zdobył uznanie naszej publiczności.

Obejrzyj galerię zdjęć.

 

Andżelika Guściora (9 lat) solistka Niżańskiego Centrum Kultury ,,Sokół”, zaprezentowała się w Tarnobrzeskim Domu Kultury w Finale 19 Konkursu Piosenki ,,WYGRAJ SUKCES”. Finał Ogólnopolskiego Konkursu I kategorii wiekowej odbył się 12 czerwca 2014 r. W koncercie konkursowym wykonała utwór pt. ,,Cud w szafie”.

Koncert Galowy ,,WYGRAJ SUKCES” odbył się w Tarnobrzeskim Domu Kultury 14 czerwca 2014 r.

Instruktorem artystycznym jest Dorota Marut.

Obejrzyj galerię zdjęć.

20 maja 2014 r. najmłodsza grupa wokalna Niżańskiego Centrum Kultury ,,Sokół”, uczestniczyła w Dziecięcym Konkursie ,,KWIATY DLA MAMY”. Przesłuchania konkursowe odbyły się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie.

W konkursowych zmaganiach nagrodzone zostały: JULIA SZOSTAK (6 lat), ANDŻELIKA GUŚCIORA (9 lat). Wyróżnienie wyśpiewały DARIA POTOCKA (5 lat), MAGDALENA POTOCKA (6 lat), ALEKSANDRA JAGODZIŃSKA (6 lat).

Solistki NCK ,,Sokół” wystąpią ponownie 23 maja 2014 r. w Koncercie Plenerowym.

Instruktorem wokalnym jest Dorota Marut.

Obejrzyj galerię zdjęć.

W dniu 18 maja 2014 r. Park Miejski w Nisku tętnił życiem.  W Imprezie otwierającej sezon plenerowych przedsięwzięć artystycznych nie zabrakło ciekawego scenariusza wpisującego się w klimat parku dworskiego przypadającego na okres, gdy w naszym mieście osiedlili się małżonkowie Maria i Olivier Resseguier.  

Z kart historii - słów kilka…

Park Miejski powstał  na początku XIX w. z inicjatywy ówczesnego właściciela dóbr niżańskich – barona doktora Karola Reichenbacha -  niemieckiego uczonego. 

W 1853r.  był zaledwie skrawkiem zieleni o powierzchni  3 ha i w niczym nie przypominał dzisiejszego parku.  Prawdziwy  renesans tego miejsca przypada na okres gdy w naszym mieście osiedlają się małżonkowie  Maria i Olivier Resseguier. To na ich  polecenie powierzchnię parku, który pierwotnie okalał  pałac – dziś to  szpital miejski  - powiększono do 14 ha i zagospodarowano zgodnie z wcześniej opracowanym projektem.  Wytyczono aleje i klomby.  Posadzono rzadkie i nieznane wtedy na naszym terenie gatunki drzew, krzewów i kwiatów.  Urządzono korty tenisowe. Wykopano sadzawkę i wybudowano molo z niewielką przystanią  na nieistniejącym już dziś jeziorze, które kiedyś było zwieńczeniem  alei głównej, a przylegało do dzisiejszych ogródków działkowych.  W zaciszu cienistych, parkowych alejek  odnajdywały azyl sarny, bażanty i kuropatwy, a łabędzie dostojnie patrolowały okoliczne akweny.

Czytaj więcej...

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

W Krainie Baśniowej Piosenki

Srebrny Wiek Rzeczypospolitej

Rozbudowa NCK "Sokół"

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"