Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

    Film „Punkt wyjścia”  w reżyserii Michała Szcześniaka, realizowany w grudniu 2012 roku w Areszcie Śledczym w Nisku oraz w Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli znalazł się na krótkiej liście 10 produkcji, które będą ubiegały się o nominacje do nagrody Oskara w kategorii krótki film dokumentalny.

Informacja ta jest istotna dla Niska i Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” ze względu na to, że premierowa projekcja filmu (jeszcze pod tytułem „Odkupione”) odbyła się 16 maja 2014 roku w sali widowiskowej NCK „Sokół”. Projekcja była okazją do spotkania z samym reżyserem filmu – p. Michałem Szcześniakiem i innymi zaproszonymi gośćmi.
Amerykańska Akademia Filmowa poinformowała w poniedziałkowym komunikacie o umieszczeniu polskiego filmu na liście 10 obrazów, które będą walczyły o ostateczne nominacje do nagrody. Komitet przyznający nominacje, w ramach akademii w kategorii filmów dokumentalnych wybrał 10 najlepszych jego zdaniem tytułów z listy 74, które zakwalifikowały się do pierwszego etapu rywalizacji.

„Punkt wyjścia” w reżyserii Michała Szcześniaka to 26 minutowy dokument ukazujący losy dwóch bohaterek. Jedna przebywa w więzieniu w dosłownym tego słowa znaczeniu, dla drugiej więzieniem jest jej choroba i niepełnosprawność, z którą boryka się przez całe życie. Na kadrach filmu widzimy jak przypadkowe spotkanie dwóch osób z „różnych światów” daje początek przemianie. Aneta pomaga swojej podopiecznej w wykonywaniu codziennych czynności. Pani Helena wysłuchuje opowieści dziewczyny, mówi jej o swoich przeżyciach, próbuje ją zrozumieć i udzielić wsparcia. Film kończy się rozmową telefoniczną osadzonej,  w trakcie której informuje matkę, że „wychodzi na zawsze”  z więzienia.

16 października br. w sali widowiskowej NCK "Sokół" wystawiono spektakl "Ostatnia miłość" w wykonaniu Fundacji Kresy 2000.

Reżyserem wersji polskiej był Samuel Atzmon Wircer, jeden z głównych aktorów występujących w spektaklu.

Sztuka cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zebranej publiczności, o czym świadczyło żywiołowe i spontaniczne przyjęcie.

Po jej wystawieniu odbyło się spotkanie z publicznością, które poprowadził reżyser.

"Ostatnia miłość" została przedstawiona w ramach programu TEATR POLSKA, który ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie  prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków MKiDZN.

Spektakl został poprzedzony bezpłatnymi, otwartymi zajęciami warsztatowymi prowadzonymi przez Alicję Jachiewicz - Szmidt.

Obejrzyj galerię zdjęć.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w sali kinowej Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół" w Nisku 13 października odbyła się uroczysta gala dla nauczycieli i pracowników oświaty. Były podziękowania, życzenia i nagrody, a także koncert znanej artystki – Edyty Geppert.

Sala kinowa NCK „Sokół" we wtorkowy wieczór wypełniona była po brzegi. Swoją obecnością galę uświetnili Zastępca Burmistrza Teresa Sułkowska, Sekretarz Gminy Małgorzata Jakubów, Radni RM wraz z Przewodniczącym Waldemarem Ślusarczykiem, przedstawiciel Kuratorium Oświaty Alicja Żyrek, dyrektorzy, nauczyciele, także ci emerytowani, pedagodzy szkolni, pracownicy oświaty i zaproszeni goście.

W trakcie uroczystości Teresa Sułkowska złożyła serdeczne życzenia oraz podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty za wzorowe wykonywanie obowiązków.

Tradycyjnie już wszyscy nauczyciele z rąk Radnych otrzymali piękne, czerwone róże. Część pedagogów otrzymała Nagrody Burmistrza za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej, aktywny udział w życiu szkoły oraz działaniach promujących Gminę i Miasto Nisko.

W części artystycznej dla nauczycieli wystąpił Zespół Wokalny Fuego. Gwiazdą uroczystej gali była Edyta Geppert wraz z towarzyszącymi jej muzykami.

Wśród wyróżnionych dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników administracyjno-oświatowych znaleźli się: Grażyna Pasiak, Jolanta Sztyber, Beata Lewicka, Joanna Stańczyk-Tęcza, Edyta Sobiło, Agnieszka Kobylarz, Jan Szuba, Rafał Kołodziej, Anna Andres, Dorota Patrzyk, Adam Węglarz, Joanna Stec, Aneta Zielińska, Alicja Stelmach, Jolanta Szarek, Zofia Mierzwa, Katarzyna Madej, Katarzyna Ostojska, Urszula Bąk, Jolanta Kilińska-Samołyk, Alina Bytnar, Agnieszka Sobiło, Renata Partyka, Bożena Sawa, Elżbieta Wnuk, Alicja Krawiec.

Źródło: UGiM Nisko

Obejrzyj galerię zdjęć.

    Sala wystawiennicza Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” po raz kolejny wypełniła się pracami plastycznymi. W piątkowy wieczór – 2 października odbył się wernisaż wystawy malarstwa  Elżbiety Boukourbane. Autorka prezentowanych prac z kolekcji „Sennik” i „Świątynia Wiatrów” ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, a dyplom magistra sztuki uzyskała w Instytucie Malarstwa Rzeźby Grafiki i Architektury w Sankt Petersburgu. Prowadzi działalność artystyczną w zakresie malarstwa sztalugowego i ściennego. Jest autorką m.in. odbudowanego pomnika Orląt Lwowskich, rzeźby Matki Boskiej Bolesnej, płaskorzeźb takich jak: Tablica Katyńska oraz Tablica Armii Krajowej w Nisku. Zajmuje się także twórczością poetycką. W roku 1996 wydała tomik wierszy pt. „Skrawki ciszy”. Uczestniczyła w zbiorowym wydaniu wierszy Poetów Ziemi Niżańskiej pt. „Kalendarz stulecia”. Swój dorobek prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

    Wszystkich zainteresowanych twórczością Elżbiety Boukourbane zapraszamy do NCK „Sokół”. Wystawa będzie czynna do 15 listopada 2015 r.

Obejrzyj galerię zdjęć.

27 września br. w sali widowiskowej NCK „Sokół” odbył się Koncert Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych pn. „Na straży tradycji”. Repertuar ludowy zaprezentowały:  Kapela Ludowa „Raniżowianie” z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Raniżowie oraz Zespół Mazurzanie z Mazurów, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Ranizowie, Kapela Ludowa Łęgowianie z Gminnego Ośrodka Kultury w Bojanowie oraz Zespół Folkowy „Janki” z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Jarocinie. Ponadto program z piosenkami ludowymi zaprezentował Chór Echo Klubu Seniora w Nisku i na zakończenie koncertu -  Niżańska Kapela Ludowa.

Przedsięwzięcie to jest odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony miłośników muzyki ludowej na jej prezentację i koncerty. A nikt inny jak kapele ludowe i zespoły śpiewacze, poprzez pielęgnowanie i kultywowanie tradycji, wchodzą w rolę najważniejszego jej strażnika.

Obejrzyj galerię zdjęć.

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

W Krainie Baśniowej Piosenki

Srebrny Wiek Rzeczypospolitej

Rozbudowa NCK "Sokół"

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"