Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Lipiec/Sierpień 2017

    Tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia odbyła się  impreza Dni Niska – Święto Chleba. Siedemnastą edycję dwudniowej imprezy rozpoczął VII Niżański Rajd Pojazdów Zabytkowych  oraz cieszący się dużym zainteresowaniem II Bieg uliczny „Nisko na piątkę”. Występy sceniczne rozpoczęli młodzi soliści z NCK „Sokół”, po których nastąpiła ceremonia dekoracji zwycięzców niżańskiego biegu.

Wieczór upłynął w rytmach muzyki disco polo, a muzycy z zespołów „Faster” i „Megustar” przekonali się, że także w Nisku mają swoich fanów. Sobotni wieczór zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Atlantic”.

    Drugi dzień niżańskiego święta rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium św. Józefa w Nisku, po której uczestnicy barwnym korowodem prowadzonym przez Reprezentacyjną Sekcję Taneczną Mażoretek NCK „Sokół” oraz Orkiestrę Dętą OSP z Zarzecza, przeszli na Stadion MKS „Sokół”. Po prezentacjach tanecznych mażoretek  gospodarz miasta - p. Julian Ozimek oficjalnie rozpoczął imprezę obdarowując zaproszonych gości pamiątkowym chlebkiem.  Niedzielne prezentacje sceniczne rozpoczęły lokalne zespoły: Chór „Echo” Klubu Seniora w Nisku, zespoły taneczne i wokalne NCK „Sokół” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”.  Barwnie i kolorowo zrobiło się na scenie za sprawą rewii kabaretowej „VIVA MIRAŻ”, a do wspólnego śpiewania porwał zgromadzoną publiczność zespół biesiadny „EFEKT”. Nie zabrakło także muzyki rockowej, którą zapewniły zespoły „Erannie”, „Popovacula” oraz „Fever”. Niezapomniane wrażenie zostawił koncert gwiazdy wieczoru – zespół ZAKOPOWER, który zgromadził na stadionie kilkutysięczną publiczność.

    Najmłodsi uczestnicy imprezy  korzystali z wesołego miasteczka, pokazów cyrkowych oraz licznych konkursów. Niecodzienne atrakcje stanowiły pokazy Klubu ICON Fitness oraz prezentacja drużyny kolarskiej Voster Uniwheels Team.

    Imprezie towarzyszyły prezentacje stoisk wystawienniczych z rękodziełem artystycznym oraz stoisk lokalnych firm, prezentujących swoje usługi i produkty. Akcenty kulinarne zapewniły Koła Gospodyń Wiejskich z Nowosielca, Racławic i Zarzecza, a gamę wyrobów piekarniczych swojej piekarni pięknie zaprezentowała Gminna Spółdzielnia „SCh” w Nisku.   

    Organizatorzy imprezy mają nadzieję, że atrakcyjny program, liczne atrakcje oraz słoneczna pogoda zapewniły wspaniały wypoczynek i relaks.

NCK „Sokół”

Obejrzyj galerię zdjęć.


     Niżańskie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium św. Józefa w Nisku. Dalsza część uroczystości odbyła się na Placu Wolności, gdzie korowodem prowadzonym przez Reprezentacyjną Sekcję Taneczną Mażoretek NCK „Sokół’ przeszli wszyscy uczestnicy uroczystości. W niżańskich obchodach uczestniczyli żołnierze z 3 Batalionu Inżynieryjnego, 16 Tczewskiego Batalionu Saperów i 3 Kompanii Regulacji Ruchu, niżańska drużyna ZHP oraz delegacje z pocztami sztandarowymi.  Uroczystość była ponadto okazją do uhonorowania żołnierzy i pracowników Resortu Obrony Narodowej poprzez odznaczenia, medale, wyróżnienia i awanse. Akcentem artystycznym był występ niżańskich mażoretek oraz chóru „Echo” Klubu Seniora w Nisku.  Muzyczną oprawę święta zapewniła Orkiestra Dęta OSP z Zarzecza. Dodatkową atrakcją były wystawy zorganizowane przez Klub Żołnierzy Rezerwy i Kolekcjonerów Broni LOK „Vis” w Nisku, Towarzystwo Ziemi Niżańskiej, Towarzystwo Numizmatyczne oraz Garnizon Nisko.  Elementem wieńczącym uroczystość była defilada wojskowa z udziałem pododdziałów zgromadzonych na Placu Wolności.

Obejrzyj galerię zdjęć.


Za nami pierwszy Niżański Piknik Łowiecki, który został zorganizowany przez NCK „Sokół” i Urząd Gminy i Miasta Nisko we współpracy z Kołami Łowieckimi: „Bażant” Nisko, Knieja „Stalowa Wola”, „Głuszec” Tarnobrzeg, „Sygnał” Nisko oraz Nadleśnictwem Rudnik. Impreza miała na celu ukazanie że łowiectwo to nie tylko polowanie, ale wiele innych aspektów jak: hodowla, obcowanie z przyrodą czy kultura łowiecka. Piknik rozpoczęła prezentacja sztandarów Kół Łowieckich „Bażant”, „Sygnał” i „Gawra” Rudnik oraz krótkie przedstawienie historii łowiectwa na terenie niżańskim. Po czym Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Julian Ozimek, podziękował przedstawicielom kół łowieckich i nadleśnictwa wręczając pamiątkowe statuetki. Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „RARÓG” działającego przy Okręgowej Radzie Łowieckiej w Tarnobrzegu, który zaprezentował sygnały myśliwskie łączące trzy sfery komunikacyjną, obrzędową i artystyczną. Następnie pani Olga Krasoń - Honorowy Sokolnik Koła Łowieckiego „Głuszec” Tarnobrzeg zaprezentowała unikalną sztukę jaką jest sokolnictwo. Po sokołach na scenie zagościły psy ras myśliwskich, o których opowiedziała lekarz weterynarii pani Martyna Macko, świadcząca usługi weterynaryjne w lecznicy KAMA w Stalowej Woli.

Następnie odbył się koncert Chóru Myśliwskiego „Knieja” działającego przy Zarządzie  Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu. W skład chóru wchodzą myśliwi polujący w okręgu zamojskim pod kierownictwem pana Józefa Magryty.

Po wysłuchaniu pieśni myśliwskich i nie tylko, Park Miejski wypełniły „Jesienne echa kniei” w wykonaniu Zespołu „Raróg” oraz wabiarzy Romana Kotziana, Mateusza Dąbka, Krzysztofa Kolano. Odgłosy jeleni byków wydawane podczas godów – rykowiska, okraszone sygnałami myśliwskimi i odpowiednim komentarzem Marcina Tarnawskiego wzbudziły wielkie zainteresowanie.

Kolejno na scenie gościliśmy dwóch myśliwych, panów Krzysztofa Celucha i Andrzeja Ładę, których wystawy fotografii „Klimaty Puszczy Sandomierskiej Mai i Krzysztofa Celuchów” oraz „Tropem wspomnień”. mogliśmy podziwiać na skwerach Parku Miejskiego. Andrzej Łada to artysta fotografik, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Fotografik. Autor i współautor wielu albumów i wystaw fotograficznych. Odznaczony za swą działalność artystyczną medalem „Gloria Artis”. Krzysztof Celuch to myśliwy i fotograf mieszkający w naszym powiecie. Jest wiceprezesem Związku Polskich Fotografów Przyrody i prezesem Wojskowego Koła Łowieckiego Sygnał w Nisku. Autor i współautor kilku albumów fotograficznych, głownie przyrodniczych i etnograficznych, najczęściej o Puszczy Sandomierskiej. Ponowie opowiedzieli zgromadzonej publiczności o swojej pasji, jaką jest łowiectwo i fotografia.

Kulminacją Niżańskiego Pikniku Łowieckiego był koncert Orkiestry Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka, którą tworzą dzieci i młodzież z powiatu staszowskiego. Formacja ta to pierwszy tak młody big-band w Polsce, którego średnia wieku grających to 13 lat (6-18 lat). Zespół poprowadziła dyrygent, pani Alicjia Urbanowicz.

Na terenie Parku Miejskiego zgromadziło się szereg atrakcji takich jak: wystawy trofeów myśliwskich w namiotach wystawionych przez Koła Łowieckie i Lasy Państwowe, stoisko wydawnictwa „Mirczumet”, degustacje potraw z dziczyzny, konkurs wiedzy przyrodniczej dla najmłodszych Leśne Koło Fortuny, wystawa Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej oddział w Rzeszowie, stoisko firmy Kama ze Stalowej Woli, stoisko firmy Wadera produkującej ubrania z motywami myśliwskimi dla dzieci, stoisko Centrum Kształcenia Torus - Oddział w Stalowej Woli, na którym malowano buźki i  pokazywano alpaki, przejażdżki bryczką ze stadniny Polonia Kłyżów, stoisko Stowarzyszenia Pszczelarzy "Wójczyc" w Jeżowem oraz stoiska z rękodziełem artystycznym.

Obejrzyj galerię zdjęć.

        W dniach od 11 do 13 lipca br. w pracowni plastycznej przy ul. 3. Maja odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci w ramach realizacji „Artystycznych wakacji” w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół. Tym razem były to warsztaty rękodzieła artystycznego. W świat papieroplastyki wprowadziła najmłodszych Anita Ryba, która przedstawiła trzy techniki: quiling, wiklina papierowa oraz papier czerpany.  Warsztaty z rękodzieła artystycznego wzbudziły bardzo dużo zainteresowanie. W spotkaniach wzięło udział 23 osoby.

 


    W ramach warsztatów wokalnych zorganizowanych w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”  w Nisku w dniach 17 – 20.07. br., wzięło udział 28. uczestników. Utworzono 3 grupy wiekowe:

  1. do 10 lat – gdzie najmłodsi  uczestnicy liczą 5,6 lat
  2. do 13 lat
  3. od 14 lat

    W ramach zajęć szczególny nacisk został położony na prawidłowy oddech, postawę, prawidłową wymowę i emisję głosu. Wzbudziło to w gronie zebranych dzieci  duże zainteresowanie. Wśród uczestników 1/3 to debiutanci, którzy nigdy nie śpiewali. Zwrócono uwagę na umiejętności sceniczne, posługiwanie się mikrofonem. Przekazano wprawki – teksty do ćwiczeń w domu. Dzieci zostały poinformowane o przekazie scenicznym i obowiązujących zasadach dotyczących kontaktu z odbiorcą. Na zajęciach został wykorzystany materiał repertuarowy m.in. z płyt Ogólnopolskiego Konkursu „Wygraj sukces”.

    Przygotowanie dzieci zwieńczył koncert w dniu 21 lipca w sali widowiskowej Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, w którym uczestnikami byli wszyscy biorący udział w czterodniowych warsztatach wokalnych.

Obejrzyj galerię zdjęć.

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

W Krainie Baśniowej Piosenki

Srebrny Wiek Rzeczypospolitej

Rozbudowa NCK "Sokół"

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"