Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

 

 

    Ognisko Plastyczne Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół funkcjonuje od 1993 roku. Założycielem i pierwszym instruktorem prowadzonych zajęć była absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, artysta grafik – Alicja Czajkowska Magdziak. Uczestnicy ogniska doskonalili swoje umiejętności plastyczne, poznawali różne techniki i specjalistyczny warsztat.

    Od 2003 roku pieczę nad uczestnikami ogniska obejmuje artysta plastyk – Stanisław Świeca. Dzieci i młodzież zapoznaje się z różnymi technikami plastycznymi tj. malowanie pastelami, kredkami i farbami. Ponadto instruktor przybliża  dzieciom trudną technikę jaką jest grafika artystyczna (linoryt, monotypia i gipsoryt). Uczestnicy zapoznają się z całym procesem wykonywania pracy graficznej: od projektu, poprzez wykonanie matrycy (linoryt, gipsoryt) aż do uzyskania dzieła finalnego czyli odbitki graficznej.

    Linoryty i monotypie wykonane przez młodych twórców były eksponowane na licznych wystawach krajowych oraz międzynarodowych. Kilkakrotnie prace uczestników ogniska plastycznego brały udział w Międzynarodowym Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży (Rumunia, Węgry, Słowacja), przynosząc młodym artystom nagrody i wyróżnienia. Tradycją stały się też dziecięce wernisaże i wystawy podsumowujące działalność ogniska w poszczególnych latach. Uczestnikami ogniska są dzieci w wieku od 6 do 15 lat.

    Proponowana forma zajęć artystycznych pozwala na rozwijanie zdolności plastyczno - manualnych przygotowując młodzież do szkół profilowanych, a w późniejszym czasie do studiów wyższych.

 

 

 

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

W Krainie Baśniowej Piosenki

Srebrny Wiek Rzeczypospolitej

Rozbudowa NCK "Sokół"

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"