Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Get Adobe Flash player

REPREZENTACYJNA SEKCJA TANECZNA MAŻORETEK NIŻAŃSKIEGO CENTRUM KULTURY „SOKÓŁ”

 

    Sekcja Mażoretek istnieje od 2010 roku, a inauguracyjny występ miał miejsce podczas imprezy „Dni Niska – Święto Chleba 2010”. Od tego czasu dziewczęta prezentowały się ponad 100 razy prowadząc korowody i wykonując pokazy artystyczne zarówno w Nisku jak i okolicznych miejscowościach. Ich prezentacje polegają także na oprawie artystycznej uroczystości patriotycznych i okolicznościowych oraz występach do akompaniamentu Orkiestry Dętej.

    Zespół zaprezentował się również poza granicami kraju biorąc udział w  IX Festynie Kultury Polskiej „Znad Issy” podczas Dni Kultury Polskiej na Litwie w czerwcu 2011 roku.

    Rok 2015 był dla niżańskich mażoretek rokiem jubileuszowym. Z okazji 5-lecia istnienia Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek został wydany okolicznościowy album, a w czerwcu w niżańskim Parku Miejskim odbył się specjalny jubileuszowy koncert.

    Dziewczyny swoje taneczno marszowe umiejętności podnoszą uczestnicząc w przeglądach i konkursach tanecznych. Owocem tych występów są liczne nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych należą laury przywiezione z: I Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Tanecznych Cheerleaderkowych i Mażoretkowych (Zespół Szkół w Kamieniu – 14.03.15 r.), Otwartych Mistrzostw Mażoretek Cheerleaderek i Tamburmajorek Polski Południowo – Wschodniej (Pustków Osiedle k. Dębicy - 1.05.2015 r.),  I Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Mażoretek „Majorki” (RCKP w Krośnie- 5.06.16 r.), czy XII Przeglądu Zespołów Tańca Sportowego „Zapasy Taneczne 2017” (ZS nr 2 w Nisku – 24.02.17 r.)

    Szczególnie pracowita i emocjonująca była dla niżańskiej sekcji końcówka sezonu artystycznego 2016/2017. Występ na  Mistrzostwach Polski Mażoretek, organizowanych w Tarnobrzegu, przyniósł niżańskiej grupie seniorek tytuł Mistrza Polski, co jednocześnie nominowało do udziału w XIV Europejskich Mistrzostwach Mażoretek w  Albenie (Bułgaria), gdzie niżańska grupa w ogólnej punktacji uplasowała się na V miejscu.

    Obecnie (rok artystyczny 2017/2018) istnieją cztery grupy tej formacji (juniorki, kadetki i seniorki oraz grupa dziewczynek w wieku 4-8 lat tzw. mini mażoretki), skupiające w sumie prawie 70 uczennic ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz uczelni wyższych.

    Instruktorem i choreografem Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek jest instruktor tańca – Anna Stryjecka.