Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Get Adobe Flash player

REPREZENTACYJNA SEKCJA TANECZNA MAŻORETEK NCK „SOKÓŁ”

 

 

Reprezentacyjna Sekcja Taneczna Mażoretek Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” powstała jako grupa choreograficzna towarzysząca Sokolej Orkiestrze Rozrywkowej.  Zespół zadebiutował w 2010 r. podczas Dni Niska – Święto Chleba, prowadząc korowód  z sanktuarium św. Józefa na stadion MKS „Sokół”, gdzie zaprezentował układy taneczne do trzech utworów marszowych wykonanych przez Orkiestrę.

Obecnie istnieją trzy grupy tej formacji. W skład sekcji wchodzą uczennice niżańskich szkół.

Sekcja uświetnia swymi występami uroczystości państwowe oraz okolicznościowe i stanowi wraz z Orkiestrą nieodłączny element życia kulturalnego nie tylko Niska, ale i całego regionu. Zespół zaprezentował się również poza granicami kraju biorąc udział w IX Festynie Kultury Polskiej „Znad Issy” podczas Dni Kultury Polskiej na Litwie w sierpniu 2011 r., występując z towarzyszeniem Sokolej Orkiestry Rozrywkowej w miejscowościach Wędzagole, Kiejdany i Kowno. Podczas świąt narodowych Sekcja występuje w strojach sokolich, które nawiązują do działalności Polskich Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”, paramilitarnych formacji, mających swoje korzenie we Lwowie w XIX w.