Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Get Adobe Flash player

„Taniec jest matką wszystkich języków.” 

                                     R.A. Collingwood

 

 

Zespoły tańca nowoczesnego działają przy Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” już kilkanaście lat. Inicjatorem powstania grup była Pani Aneta Markiewicz. Pierwszy nabór do uczestnictwa w zajęciach tanecznych przeprowadzony został w 2000 r. Podczas spotkania organizacyjnego powołano do życia trzy grupy taneczne: Iskierki, Fuks i Shine. W 2002 r. powstała kolejna formacja: Iskierki II.

Lata 2004-2005 to okres wytężonej pracy tancerzy, która przyczyniła się do pasma licznych sukcesów niżańskich zespołów. Formacje taneczne mogły wówczas zaprezentować się podczas licznych imprez lokalnych. Ponadto promowały Nisko na przeglądach, konkursach i turniejach tanecznych w: Rzeszowie, Krośnie, Miejscu Piastowym, Zamościu, Częstochowie, Łańcucie, Gnieźnie, Łodzi Stalowej Woli, Kielcach, Ostrowii Mazowieckiej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Pięcioletnia praca Pani Anety z zespołami została zwieńczona Jesiennym Jubileuszem Tanecznym, który odbył się 21-22 października 2006 r.

Duże zainteresowanie tańcem powoduje, iż na przestrzeni kolejnych lat  powstają następne zespoły: Duża Muza, Mała Muza i Mini Fuks. Pracę z tymi grupami podejmują kolejni instruktorzy tańca: Pani Lidia Kłosowska, Pani Ewelina Pisarek i Pani Kinga Muroń.

W obecnym sezonie artystycznym 2012/2013 regularne próby rozpoczęło pięć formacji: Mała Muza, Duża Muza, Mini Fuks I, Mini Fuks II i Mini Fuks III. Zespoły skupiają ponad 80 młodych entuzjastów tańca. Najmłodsi tancerze mają zaledwie 4 lata, najstarsi to uczniowie szkół średnich. Grupy zajmują się wszelkimi odmianami tańca współczesnego i nowoczesnego, czerpiąc inspirację z różnych technik tanecznych np. akrobatyki i show Dance. Formacje prezentują się przede wszystkim na imprezach o charakterze regionalnym, ale także biorą udział w przeglądach, festiwalach i konkursach tanecznych na terenie całego kraju. Instruktorem wszystkich zespołów od 2008 do 03.2013 r. była Małgorzata  Woynarowska. Od 04. 2013 r. pieczę nad zespołami sprawuje Monika Nicałek Gabanyan.

 

1.       DUŻA MUZA 

Grupę tworzą dziewczęta z niżańskich szkół gimnazjalnych i liceum. Występami uświetniają imprezy lokalne i okolicznościowe. Zespół specjalizuje się w technice tańca jazzowego, show dance i akrobatyce. Podczas zajęć uczestniczki pracują solo, w duecie i grupowo. Swoje choreografie zespół wykonuje do muzyki nowoczesnej i lirycznej, a na wyjątkowe okazje korzysta z kolęd i pastorałek. Obecnie grupa liczy 9  tancerek.

Zajęcia odbywają się w każdy czwartek  o godz. 17.30  w Szkole Podstawowej nr 1.

 

2.       MAŁA MUZA

Grupa specjalizuje się w tańcu jazzowym z elementami gimnastyki i akrobatyki. Obecnie liczy 10 tancerek. 

Zajęcia odbywają się w każdy czwartek o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej nr 1.

 

 3.       MINI FUKS I

Formacja powstała w 2011 r. Skupia młodszych miłośników tańca. Początki działalności zespołu to przede wszystkim zajęcia pozwalające dziecku na zapoznanie się z podstawowymi krokami tanecznymi i zasadami obowiązującymi w zespole. Mimo krótkiej działalności grupa ma już na koncie kilka występów podczas okolicznościowych koncertów. W choreografiach łączony jest taniec nowoczesny z podstawami jazzowymi.

Zajęcia odbywają się w każdy wtorek o 15.30 w Szkole Podstawowej nr  1.

 

4.       MINI FUKS II

Najmłodsza grupa taneczna działająca przy NCK „Sokół”. Uczęszczają do niej dzieci w wieku 4 – 7 lat. Celem zajęć jest poprawa motoryki ciała oraz promowanie zdrowego trybu życia wśród maluchów, a także nauka podstawowych kroków tanecznych, orientacja przestrzenna na scenie oraz nauka poprzez zabawę. Maluchy poznają na zajęciach podstawy baletu oraz najprostsze figury tańca jazzowego.

Zajęcia odbywają się w każdy wtorek o godz. 16.30 w Szkole Podstawowej nr 1.