Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Get Adobe Flash player

 „Taniec jest matką wszystkich języków.” 

                                     R.A. Collingwood

 

 

    Zespoły tańca nowoczesnego działają przy Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” już kilkanaście lat. Inicjatorem powstania grup była Pani Aneta Markiewicz. Pierwszy nabór do uczestnictwa w zajęciach tanecznych przeprowadzony został w 2000 r. Podczas spotkania organizacyjnego powołano do życia trzy grupy taneczne: Iskierki, Fuks i Shine. W 2002 r. powstała kolejna formacja: Iskierki II.

Lata 2004-2005 to okres wytężonej pracy tancerzy, która przyczyniła się do pasma licznych sukcesów niżańskich zespołów. Formacje taneczne mogły wówczas zaprezentować się podczas licznych imprez lokalnych. Ponadto promowały Nisko na przeglądach, konkursach i turniejach tanecznych w: Rzeszowie, Krośnie, Miejscu Piastowym, Zamościu, Częstochowie, Łańcucie, Gnieźnie, Łodzi, Stalowej Woli, Kielcach, Ostrowi Mazowieckiej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Pięcioletnia praca Pani Anety z zespołami została zwieńczona Jesiennym Jubileuszem Tanecznym, który odbył się 21-22 października 2006 r.

Duże zainteresowanie tańcem powoduje, iż na przestrzeni kolejnych lat  powstają następne zespoły: Duża Muza, Mała Muza i Mini Fuks. Pracę z tymi grupami podejmują kolejni instruktorzy tańca: Pani Lidia Kłosowska, Pani Ewelina Pisarek i Pani Kinga Muroń.

W sezonie artystycznym 2012/2013 regularne próby rozpoczęło pięć formacji: Mała Muza, Duża Muza, Mini Fuks I, Mini Fuks II i Mini Fuks III. Zespoły skupiają ponad 80 młodych entuzjastów tańca. Najmłodsi tancerze mają zaledwie 4 lata, najstarsi to uczniowie szkół średnich. Grupy zajmują się wszelkimi odmianami tańca współczesnego i nowoczesnego, czerpiąc inspirację z różnych technik tanecznych np. akrobatyki i show dance. Formacje prezentują się przede wszystkim na imprezach o charakterze regionalnym, ale także biorą udział w przeglądach, festiwalach i konkursach tanecznych na terenie całego kraju. Instruktorem wszystkich zespołów od 2008 do 03.2013 r. była Małgorzata  Woynarowska. Od 04.2013 r. do 06.2015 r. pieczę nad zespołami sprawowała Monika Nicałek- Gabanyan.

Natomiast od września 2015 r. do chwili obecnej instruktorem i choreografem wszystkich zespołów tanecznych jest pani Teresa Świdecka-Węglarz.

W obecnym sezonie artystycznym 2017/2018 istnieje 6 grup tanecznych (Mini Fuks I, Mini Fuks II, Mini Fuks III, Mini Fuks IV, Mini Fuks V oraz Grupa Reprezentacyjna Fuks). Sekcje te skupiają łącznie około 122. dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych.

1.   GRUPA REPREZENTACYJNA FUKS

Formacja ta prezentuje układy choreograficzne z elementami show dance, jazz, funky jazz, a także modern i acro. Grupa reprezentuje Nisko na festiwalach i przeglądach tanecznych w województwie podkarpackim zdobywając nagrody i wyróżnienia. Do ostatnich osiągnięć grupy należy: I miejsce na XII Przeglądzie Zespołów Tańca Sportowego „Zapasy Taneczne 2017” w Nisku, II miejsce na IX Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Złoty Gryf 2017” w Dębicy, III miejsce na IV Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „Taneczne Inspiracje” w Biłgoraju oraz II lokata na XI Wojewódzkim Przeglądzie Tanecznym „Roztańczona Wiosna” w Głogowie Małopolskim.

2.   MINI FUKS I

Zespół powstał we wrześniu 2016 r., doskonali się w technice tańca nowoczesnego z elementami show dance i jazz. Reprezentuje Nisko na imprezach lokalnych.

3.   MINI FUKS II

Grupa szkoli się w technice tańca nowoczesnego od września 2015 r.  reprezentując Nisko na imprezach lokalnych. Osiągnięciem grupy jest III miejsce na XII Przeglądzie Zespołów Tańca Sportowego „Zapasy Taneczne 2017”

4.   MINI FUKS III

Do grupy Mini Fuks III należą dzieci od 7 do 8 roku życia. Rozpoczęły one naukę tańca dopiero od września 2016 r. Zajęcia dla tych dzieci odbywają się raz w tygodniu. W tej grupie wiekowej instruktor zwraca uwagę na kroki taneczne, poczucie rytmu, koncentrację i zwinność dziecka.

5.   MINI FUKS IV

Do zespołu tanecznego Mini Fuks IV należą dzieci od 6 do 8 lat. Zajęcia taneczne odbywają się również raz w tygodniu. Instruktor zwraca uwagę na te same elementy jak w grupie Mini Fuks III.

6.   MINI FUKS V

Zespół Mini Fuks V jest najmłodszą formacją taneczną w NCK „Sokół”. Należą do niej dzieci od 4 do 5 lat. Zajęcia dla takich maluszków odbywają się raz w tygodniu i polegają na nauce podstawowych elementów tańca nowoczesnego poprzez zabawę.