Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

 

„Tylko niewielu ludzi, którzy cierpią na kaszel,
idzie do lekarza. Większość idzie do teatru”.

A. Guiness

 

 

Teatr Kontynuacja Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” rozpoczął swoją działalność w kwietniu 2007 r. wystawiając, we współpracy z Towarzystwem Kultury Chrześcijańskiej „Logos”, widowisko teatralno-lalkowe „Wesele”, dla uczczenia 100. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Od tego czasu zespół wystawił kilkadziesiąt spektakli, a wśród nich znalazły się: „Zemsta” Aleksandra Fredry (2008 r.), „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej (2009 r.), „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego z udziałem Chóru Męskiego NCK „Sokół” (2011 r.). Sztuki wystawiane są nie tylko na Ziemi Niżańskiej, ale w całym regionie. Grupa ma za sobą także występy za granicą. W maju 2011 r. Teatr (wraz z Chórem Męskim i Orkiestrą Kameralną NCK „Sokół”) wystąpił na Litwie. Zespół zaprezentował wówczas dwa widowiska: „Odprawę posłów greckich” (Wilno) i „Moralność pani Dulskiej” (Soleczniki). Nadrzędnym celem Teatru jest kultywowanie narodowej tradycji poprzez ukazywanie żywym słowem wielkich dzieł literatury polskiej. Aktorów skupionych w zespole, na co dzień wykonujących różne zawody, łączy wspólna pasja, a także chęć samorealizacji i potrzeba włączenia się w misję pielęgnowania oraz kontynuowania ponadczasowych wartości, do czego nawiązuje nazwa grupy. Z teatrem w charakterze reżysera pracowali: Marek Urban, Ewa Błądek oraz Beata Lewicka. Kierownikiem artystycznym zespołu  do sierpnia 2012 r. był Edward Horoszko.

W 2014 r. Teatr "Kontynuacja" podjął się realizacji kolejnej sztuki. Tym razem 4 maja 2014 r., w sali widowiskowej niżańskiego Sokoła, społeczność niżańska miała przyjemność obejrzeć premierę spektaklu "Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego. Sztukę adaptował, wyreżyserował oraz rolę Saszy odegrał Marek Urban. Premierę współfinansowała Gmina i Miasto Nisko, na wniosek Stowarzyszenia dla Kultury "Collegium".

9 listopada 2014 r. w sali widowiskowej Niżańskiego Centrum Kultury "Sokół" odbyła się premiera spektaklu "Rewizor" Mikołaja Gogola. Podobnie jak "Antygonę w Nowym Jorku", sztukę adaptował i wyreżyserował Marek Urban. W "Rewizorze" odegrał rolę Horodniczego. Premierę współfinansowała Gmina i Miasto Nisko, na wniosek Stowarzyszenia dla Kultury "Collegium".

W 2015 r. Marek Urban podjął się adaptacji i reżyserii  kolejnej sztuki. Tym razem  8 listopada 2015 r., w sali widowiskowej NCK „Sokół”, społeczność niżańska miała przyjemność obejrzeć premierę spektaklu „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry w wykonaniu młodzieży zrzeszonej w Teatrze „Kontynuacja”. Premierę, podobnie jak „Rewizora” i  „Antygonę w Nowym Jorku”, współfinansowała Gmina i Miasto Nisko, na wniosek  Stowarzyszenia dla Kultury „Collegium”.

8 maja 2016 r. w sali widowiskowej Niżańskiego Centrum Kultury "Sokół" odbyła się premiera spektaklu "Bóg jest jak Bóg" autorstwa Zgromadzenia Salezjańskiego św. Jana Bosko w reżyserii Marka Urbana. Premierę współfinansowała Gmina i Miasto Nisko, na wniosek Stowarzyszenia dla Kultury "Collegium".

W 2016 r. Marek Urban podjął się reżyserii kolejnej sztuki, tym razem współczesnej, "Mniejsze dobro" Henryka Bardijewskiego z udziałem aktorów Teatru "Kontynuacja" . Premiera miała miejsce w sali widowiskowej NCK "Sokół" 10.11.2016 r., współfinansowana przez Gminę i Miasto Nisko, na wniosek Stowarzyszenia dla Kultury "Collegium".

18.06.2017 r. na deskach Amfiteatru w Parku Miejskim w Nisku odbyła się premiera cyklu teatralnego "Świeczka zgasła" i "Nikt mnie nie zna" Aleksandra Fredry w reżyserii Marka Urbana. Premierę współfinansowała Gmina i Miasto Nisko, na wniosek Stowarzyszenia dla Kultury "Collegium".

W 2018 r. Marek Urban podjął się po raz kolejny adaptacji i reżyserii widowiska teatralno-lalkowego „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Prapremiera miała miejsce 25 listopada 2018 r. w Domu Kultury w Zarzeczu. Sztukę przygotowano w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także z okazji 85 – lecia nadania praw miejskich miastu Nisko. Premiera natomiast odbyła się już w zmodernizowanym budynku NCK „Sokół” 10 marca 2019 r., współfinansowana przez Gminę i Miasto Nisko, na wniosek Niżańskiego Stowarzyszenia dla Kultury.