Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Maj/Czerwiec 2013

    Dnia 25 czerwca br. odbyło się otwarcie wystawy prac uczestników ogniska plastycznego i zajęć plastyczno – manualnych Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Wernisaż był okazją do pokazania efektów kilkumiesięcznej pracy prawie czterdziestu młodych artystów w dziedzinie twórczości plastycznej i manualnej. Różnorodne prace powstawały w trzech pracowniach: w Domu Kultury w Nisku, w Oddziale Zamiejscowym NCK „Sokół” w Zarzeczu oraz w Zespole Szkół nr 2. Dużo miejsca na wystawie zajmują prace wykonane w ramach ogniska plastycznego, gdzie na szczególną uwagę zasługują wykonane przez dzieci i młodzież grafiki. Ich talent w tej dziedzinie sztuki został zauważony na wielu prestiżowych konkursach: m.in. w Przemyślu, Rzeszowie i Tarnobrzegu, gdzie autorzy prac otrzymali nagrody i wyróżnienia. Sporą popularnością cieszyły się także zajęcia plastyczno – manualne, a efektem tych zajęć są misternie wykonane modele, zwierząt i postaci. Opiekę artystyczną i merytoryczną nad młodymi artystami w roku 2012/13 sprawowało dwóch instruktorów. Od kilkunastu lat zajęcia ogniska plastycznego prowadzi artysta plastyk Stanisław Świeca, natomiast zdolności manualne rozwijane są pod kierunkiem niżańskiego nauczyciela historii Tomasza Żbika.

    Dodatkową atrakcją wernisażu był występ Zespołu Wokalnego NCK „Sokół”. Przygotowana przez Dorotę Marut grupa wokalistek w składzie: Karolina Wołosz, Agnieszka Skiba, Dominika Majdańska i Magdalena Lesiczka zaśpiewały dla licznie zgromadzonej publiczności trzy utwory: „Chodź pomaluj mój świat”, „Remedium” oraz „Zaczarowany fortepian”.

                                                                                                             Alicja Sochacka

Obejrzyj galerię zdjęć.

W niedzielę 16 czerwca na Stadionie MKS „Sokół” mieszkańcy regionu bawili się na Święcie Niska 2013. Najpierw jednak nastąpiło długo oczekiwane, uroczyste otwarcie Plant Miast Partnerskich. Tegoroczna impreza była wyjątkowa również za sprawą inauguracji obchodów 80-lecia nadania praw miejskich dla miasta Niska. 

Na Małych Plantach w Nisku dawno nie było takich tłumów jak w niedzielne popołudnie. Wszystko za sprawą uroczystości, mających na celu podsumowanie inwestycji pn. „Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Nisku”. Dzięki modernizacji zmianie uległ nie tylko wizerunek niżańskiego deptaka, ale też jego nazwa, która teraz brzmi - Planty Miast Partnerskich. To ukłon w stronę współpracujących z Gminą i Miastem Nisko zagranicznych samorządów – słowackiego Semerova, węgierskiego Fehergyarmat, ukraińskiego Gródka i niemieckiego Hecklingen. Przybyłe na uroczystość otwarcia plant delegacje z Semerova i Gródka mogły podziwiać nie tylko maszty z flagami swoich państw, ale też kamienne tablice z herbami bliskich im miejscowości, czy drogowskazy z odległościami pomiędzy nimi. To jednak nie jedyne zmiany na plantach. Wokół centralnie ulokowanej fontanny pojawiły się kwiatowe klomby, a na jednej z ławek umiejscowiono odlaną z brązu rzeźbę hrabiny Marii Resseguier, która nie bez powodu nosi dziś miano dobrodziejki Niska. Wykonana przez nałęczowskiego artystę, Zbigniewa Strzyżyńskiego rzeźba, jest z kolei próbą upamiętnienia wielkiego zaangażowania hrabiny w rozbudowę i rozwój miasta na przełomie XIX i XX w.

Czytaj więcej...


W dniu 6 czerwca 2013 r., na sali widowiskowej NCK "Sokół" wystąpił Teatr „Tradycja” Akademii Sztuki As, który działa przy PSP nr 1 w Nisku. Teatr skupia uczniów, rodziców i dziadków, którzy pragną wyrazić siebie poprzez formy teatralne. „Przygody pchły Szachrajki” to już druga w tym roku szkolnym inscenizacja, którą udało się Teatrowi przygotować.

Obejrzyj galerię zdjęć ze spektaklu.

Dziecięcych uśmiechów nie zabrakło podczas imprezy plenerowej Dzień Dziecka zorganizowanej 2 czerwca 2013 r., na stadionie MKS „Sokół” w Nisku. Ku wielkiej uciesze zarówno uczestników jak i organizatorów imprezy, nad niżańskim stadionem od samego początku imprezy świeciło słońce. Program artystyczny na scenie rozpoczął przegląd „Młode talenty” czyli  prezentacje sceniczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z niżańskich szkół. Przegląd zakończył się inscenizacją pn. „Przygody Pchły Szachrajki” w wykonaniu Teatru „Tradycja” Akademii Sztuki As, działającego przy PSP nr 1 w Nisku. Następnie zespoły Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” dokonały podsumowania sezonu artystycznego 2012/2013 prezentując swój dorobek w koncercie pn. „Wiosenne Figle”. Na scenie wystąpiło pięć formacji tanecznych z Niska: Mała Muza, Duża Muza, Mini Fuks I, Mini Fuks II, Mini Fuks III; zespoły z Domu Kultury w Zarzeczu: Finezja, Mała Finezja, Szok, Gagatki oraz duet taneczny Nikola Martyna i Kornel Pawłowski oraz zespół Rewers z Domu Kultury w Nowosielcu. Ponadto talentami wokalnymi pochwaliły się uczestniczki zespołu wokalnego NCK „Sokół”. Zwieńczeniem koncertu był efektowny pokaz artystyczny na płycie niżańskiego stadionu w wykonaniu Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek (grupa młodsza, średnia i starsza). Tuż po występie Mażoretek, wszystkie dzieci do wspólnej zabawy zaprosiła Wróżka Mirinda oraz Dj Pymek.

Wielkim zainteresowaniem podczas imprezy cieszyła się grupa kuglarsko – animatorska, która oprócz prezentowania niecodziennej umiejętności, jaką jest chodzenie na szczudłach, bawiła dzieci warsztatami żonglerskimi, pokazem baniek mydlanych, konkursami i zabawami ruchowymi. Sympatię najmłodszych wzbudziła także maskotka Żółwika Kazia, z którą dzieci robiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Dodatkowymi atrakcjami było wesołe miasteczko, przejażdżki bryczką zaprzężoną Konikami Polskimi ze stadniny Polonia w Kłyżowie, jazdy konne oraz stoiska gastronomiczne.

Organizatorzy imprezy dołożyli wszelkich starań ażeby dzień ten był wyjątkowy i niezapomniany dla każdego malucha. Organizację imprezy wsparło Stowarzyszenie dla Kultury „Collegium”, działające przy Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”. Przedsięwzięcie współfinansowane było przez Gminę Nisko.

                                                                                                            Monika Lenczowska

Obejrzyj galerię zdjęć.

   Koncert „Ballady na dwa serca” w wykonaniu Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego przyciągnął tłumy. Spotkanie z balladą rosyjską odbyło się 25 maja 2013 r., w sali widowiskowej NCK „Sokół”. Duet wykonał znane utwory z repertuaru wybitnych postaci ballady rosyjskiej – Bułata Okudżawy oraz Włodzimierza Wysockiego. Ponadto na prośbę publiczności artyści wykonali także znane i lubiane szanty.

Obejrzyj galerię zdjęć z koncertu.

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

W Krainie Baśniowej Piosenki

Srebrny Wiek Rzeczypospolitej

Rozbudowa NCK "Sokół"

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"