Marzec/Kwiecień 2013
Grupa starsza Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek, pod wodzą generałki Klaudii Dziadek zdobyła III nagrodę na VII Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych „Pierwsze kroki” w Głogowie Małopolskim. Osiągnięcie jest tym cenniejsze, że w tanecznych zmaganiach, które odbyły się 20 kwietnia 2013 roku, wzięło udział ponad 50 zespołów z całego województwa podkarpackiego. Swój sceniczny debiut na głogowskiej scenie miała także grupa młodsza niżańskich Mażoretek, na czele której stanęła Kaja Puzio oraz grupa średnia, której przewodziła Wiktoria Mozdrzech.
Należy dodać, że Mażoretki w tego rodzaju przeglądzie rywalizowały po raz pierwszy. Ich dotychczasowe prezentacje polegały głównie na oprawie artystycznej uroczystości patriotycznych oraz okolicznościowych występach do akompaniamentu Orkiestry Rozrywkowej.
Sekcja Mażoretek istnieje od 2010 roku, a inauguracyjny występ miał miejsce podczas imprezy „Dni Niska – Święto Chleba 2010”. Od tego czasu dziewczęta prezentowały około 40 razy prowadząc korowody i wykonując pokazy artystyczne zarówno w Nisku jak i okolicznych miejscowościach. Grupy mają za sobą także występy poza granicami Polski. W dniach 10-12 czerwca 2011 roku, reprezentowały Nisko podczas Dni Kultury Polskiej – IX Festynie Kultury Polskiej „Znad Issy”, w miejscowościach: Wędziagole, Kiejdany i Kowno. Obecnie Sekcja Mażoretek skupia prawie 50 dziewcząt ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
Instruktorem i choreografem Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek jest Anna Stryjecka, która z wielkim zapałem i zaangażowaniem czuwa nad rozwojem artystycznym oraz wizerunkiem scenicznym niżańskiej Sekcji.
Alicja Sochacka
Dnia 18.04.2013 roku. w sali Niżańskiego centrum Kultury „Sokół” odbył się wernisaż rysunku Mariusza Bajka „Cerkwie pogranicza”. Mariusz Bajek jest rysownikiem. Uczestniczył w wielu plenerach, w tym na Słowacji. Ma w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie publikował swoje rysunki w tygodnikach „Sztafeta” i „Niedziela”. Wydał także kilka albumów ze swoimi pracami. A były to:
1999 „Z teki rysownika”
2000 „Rozwadowski klasztor” do tekstu Piotra Jackowskiego
2003 „Z nadzieją” do poezji Czesławy Marzeny Bajek
2004 „Kapliczki okolic Stalowej Woli do tekstu małżonki Zofii Życzyńskiej – Bajek
2008 „Powiat Stalowowolski w rysunku”
2010 „Impresje w pocztówkach zamknięte”
2012 „Cerkwie pogranicza”
Rysunki Mariusza Bajka przedstawiają urok przydrożnych kapliczek, krzyży, wiejskiej architektury i przyrody. Jego prace powstają podczas bliższych i dalszych wędrówek, którym rysownik poświęca każdą wolną chwilę. Bacznie obserwując piękno okolicznej przyrody i architektury stara się utrwalić na kartkach papieru to wszystko, co może za kilka lub kilkanaście lat przestanie istnieć, zniszczone upływem czasu i rozwojem cywilizacji.
Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” gościło już Mariusza Bajka dwukrotnie. W 2006 roku, w ramach Tygodnia Kultury Biblijnej odbyła się wystawa prac rysownika pod hasłem „Przydrożne kapliczki”, a w 2010 roku ekspozycja nosiła tytuł „Rozkochać w swej ziemi”.
Otwarciu aktualnej wystawy „Cerkwie pogranicza” towarzyszyła prezentacja albumu oraz projekcja filmu autorstwa Zofii Życzyńskiej – Bajek i Mariusza Bajka zrealizowanego przez Telewizję Kablową „Stella” oraz występ łemkowskiego zespołu „KREMENAROS”.
Wszystkich zainteresowanych twórczością Mariusza Bajka zapraszamy do NCK „Sokół’. Wystawa czynna będzie do 20 maja 2013 r.
Alicja Sochacka
Dnia 27 marca 2013 roku, w sali Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, odbyły się eliminacje powiatowe 58. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs kierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. W tegorocznych eliminacjach udział brali reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego w Nisku, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku n. Sanem oraz Liceum Ogólnokształcącego w Ulanowie. Wykonawcy prezentowali się w dwóch kategoriach artystycznych: recytacji, i „wywiedzione ze słowa”. Komisja konkursowa w składzie: Grzegorz Prokop (instruktor ds. teatru w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli), Jolanta Szoja (kierownik Oddziału Zamiejscowego NCK „Sokół” – DK w Zarzeczu) i Alicja Sochacka (p.o. Dyrektora NCK „Sokół”) przyznała nagrody następującym osobom: Justynie Musiał (LO w Ulanowie), Annie Ozga (LO w Nisku), Ewie Pokora (LO w Ulanowie) i Dorocie Siara (LO w Rudniku n. Sanem) oraz wyróżnienia: Klaudii Dziadek (LO w Nisku), Mateuszowi Fusiarz (RCEZ w Nisku) i Kindze Kaczmarek (LO w Nisku).
Nagrodzone osoby będą reprezentować powiat niżański na eliminacjach rejonowych, które odbędą się 10 kwietnia 2013 r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Podsumowaniem konkursu były „mini warsztaty” dotyczące sztuki recytatorskiej oraz wręczenie dyplomów i nagród ufundowanych przez Starostę Powiatu Niżańskiego – Gabriela Waliłko.
Wystawa rękodzieła artystycznego „Nitką Malowane” to jedno z ważniejszych przedsięwzięć w kalendarzu imprez Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Otwarcie tegorocznej 17. edycji miało miejsce 7 marca 2013 r.
Ekspozycja licząca ponad 200 różnorodnych prac, wypełniła po brzegi salę wystawienniczą. Prezentowane prace wykonane zostały różnymi technikami. Króluje haft krzyżykowy i koronki szydełkowe, ale można zobaczyć także różne rodzaje haftu i prace na drutach. Ciekawym elementem wystawy są kartki i ozdoby świąteczne oraz unikatowa biżuteria. Nowością tegorocznej ekspozycji są oryginalne torebki, lalki oraz koronka irlandzka.
Z zadowoleniem możemy zauważyć, że grono miłośników rękodzieła artystycznego z roku na rok się powiększa. W ciągu kilkunastu lat na wystawach eksponowane były prace ponad stu osób. Także i w tym roku grono autorów przedstawia się imponująco. Wszystkie prezentowane prace to dzieła: Leokadii Rembisz, Lucyny Leszczyńskiej – Strzeleckiej, Leokadii Bogoń, Marii Nowak, Barbary Przyborowskiej, Urszuli Wójcik, Janiny Sochackiej, Danuty Paczos, Zofii Młynarskiej, Danuty Nozderko, Haliny Ślusarczyk, Genowefy Skomro, Genowefy Kołodziej, Alfredy Przybyło, Anety Olko, Elżbiety Kusek, Julii Błońskiej, Danuty Kazaneckiej, Krystyny Czyż, Heleny Telesz, Marii Sierpiny, Anny Kopyto, Anny Szkutnik – Skomro, Kazimiery Cerwik, Alicji Wołoszyn, Doroty Sokal, Wiesławy Małys, Elżbiety Hetman, Doroty Małys, Izy Małgorzaty Czubek, Krystyny Szabat, Anny Pierścionek, Pauliny Żbik, Marii Samojeden, Nicoli Śliwińskiej i Stanisława Bery. Od wielu lat ekspozycja wspierana jest także przez prace wykonane na Kółku Rękodzieła przy Areszcie Śledczym w Nisku.
Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku wernisaż był okazją do uczczenia Święta Kobiet. Okolicznościowe życzenia oraz kwiaty wszystkie panie otrzymały z rąk Burmistrza Gminy i Miasta Nisko – Juliana Ozimka.
Dodatkową atrakcją wernisażu był koncert w wykonaniu zespołów Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Zespół Instrumentalny w składzie: Katarzyna Mierzwa, Monika Iskra, Radosław Paluch, Jakub Koziarz, Gabriel Rosół i Łukasz Markowicz oraz Zespół Wokalny reprezentowany przez Magdalenę Lesiczkę, Agnieszkę Skibę, Karolinę Wołosz i Dominikę Majdańską wystąpiły z okolicznościowym programem. Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać znane utwory wokalne i instrumentalne. W repertuarze znalazły się zarówno klasyczne piosenki tj. „Być kobietą”, „Będziesz moją panią” czy „Damą być” jak i słynne utwory angielskie wykonane instrumentalnie. Prezentacje sceniczne zespołów wokalno – instrumentalnych to efekt pracy młodych artystów, którzy przygotowani zostali przez instruktorów: Małgorzatę Fila i Wojciecha Kawę.
Wszystkich zainteresowanych rękodziełem artystycznym zapraszamy do Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Wystawa będzie czynna do 27 marca 2013 r.
Alicja Sochacka