Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” zachęca do odwiedzania nowej placówki wystawienniczej pod nazwą „Niżańskie Centrum Historii i Tradycji”.
Mieści się ona w dawnej Oficynie Pałacowej w Nisku, w której poprzednio mieściła się Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Tadeusza Kościuszki 1).

Standardowe godziny pracy placówki:

poniedziałek, wtorek - godz. 9.00 – 17.00.
środa - godz. 10.00 – 17.00
czwartek, piątek – godz. 9.00 – 17.00
W przypadku zainteresowania zwiedzaniem grupowym prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, w celu ustalenia szczegółów – tel.: 881 200 349

Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” oraz Burmistrz Gminy i Miasta Nisko serdecznie zapraszają na wystawę fotografii Marcina Walko zatytułowaną „Europa”. Wernisaż odbędzie się 2 lutego 2019 r.
o godz. 17.00 w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji. Wystawę będzie można oglądać do końca lutego.

Marcin Walko – urodzony i zamieszkały w Nisku, na Podkarpaciu. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dyplom pierwszego stopnia - Fotografia wojenna - studium wojny, punctum fotografii. Wielbiciel struktur, krzywych, pionów
i poziomów w krajobrazie. Z pasją, zamiłowaniem i uwielbieniem odkrywa starą część Europy, początki jej powstania - Bałkany. W miejscach pomieszania kultury i języka. Ma za sobą dekadę twórczości fotograficznej. W poszukiwaniu unikalnych “endemicznych” miejsc, a jednocześnie w obawie
o dynamikę zmian zachodzących w krajobrazie stworzył cykl "Europa w ciszy", który zawiera przekrój fotografii krajobrazowej z całej Europy. Wielokrotnie nagradzany i honorowany w najważniejszych konkursach o randze międzynarodowej i krajowej, m.in.: Monovisions Photography Awards, Monochrome Awards, Neutral Density Awards, Discover Europe, Międzynarodowy Fotograf Roku. Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach w Polsce i za granicą. W czerwcu 2016 roku został okrzyknięty "Inspiracją" magazynu "Szeroki Kadr”. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki.

Na wystawie w Nisku zobaczymy ekspresyjne czarno-białe fotografie pejzaży, które Marcin uwiecznił podczas swoich wędrówek po Europie.

We wtorek, 15 stycznia 2019 r., w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji odbyła się „Literacka schadzka w dniu urodzin J. M. Gisgesa”. W kameralnym gronie uczciliśmy 105 rocznicę narodzin literata związanego z Niskiem. Spotkanie rozpoczął pan Marcin Folta, polonista, znawca twórczości J.M. Gisgesa. Nasz prelegent przypomniał koleje życia jubilata i krótko omówił jego dorobek literacki. Następnie przedstawiono prezentację zdjęć pisarza, które znajdują się w zasobach NCHiT. Kolejnym punktem programu była degustacja tortu, upieczonego i udekorowanego przez pana Tomasza Żbika. Ogromną niespodzianką był prezent od pani Pauliny Kary. Artystka podarowała naszemu Centrum lalkę pisarza. Od teraz podobizna J.M. Gisgesa będzie dumnie stała w naszym niżańskim saloniku. Ostatnim punktem programu „Literackiej schadzki” była zabawa wzorowana na znanym i lubianym programie telewizyjnym „Szansa na sukces”. W błękitnych i zielonych balonach ukryliśmy wiersze J.M. Gisgesa. Odczytaliśmy je z prawdziwą przyjemnością. Z okazji święta pisarza życzymy sobie, by pamięć o nim trwała jak najdłużej.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii!

Zapraszamy na spotkanie z AGNIESZKĄ MARTINKĄ, autorką książki „Połowinka”. Spotkanie odbędzie się 30 stycznia 2019 r. o godz. 17.00 w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji (Nisko, ul. Tadeusza Kościuszki 1). Wstęp bezpłatny. Nasz gość przedstawi prezentację multimedialną i opowie o podróży rowerem na Ural przez Litwę, Łotwę, Rosję i Białoruś, śladami zsyłki swojego ojca.

Zapraszamy do Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji na „LITERACKĄ SCHADZKĘ W URODZINY J.M. GISGESA”. Spotykamy się 15 stycznia 2019 r. o godz. 18.00, by uczcić 105 rocznicę urodzin literata związanego z naszym miastem. Przypomnimy kim był J.M. Gisges, zapoznamy się z jego twórczością, zjemy urodzinowy tort. Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny.

W dniu 19 grudnia 2018 r. otwarto nową wystawę w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji pod nazwą „Szopka Bożonarodzeniowa”. Serce wystawy stanowią prace uczestników konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Niewątpliwą ozdobą ekspozycji jest szopka autorstwa niżańskich artystów Pauliny Kary i Tomasza Żbika.
Podczas otwarcia wystawy nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą szopkę bożonarodzeniową oraz wręczenie nagród laureatom. Wyniki konkursu przedstawiła Alicja Sochacka, Dyrektor NCK „Sokół”, nagrody wręczali panowie: Waldemar Ślusarczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko oraz Zbigniew Kotuła, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko. Uroczystość uświetnił występ wokalistów NCK „Sokół”.
Szopki zgłoszone do konkursu są prześliczne, każda inna, niektóre z nich są naprawdę pomysłowe. Jury konkursu miało trudne zadanie. Niemniej sprostało zadaniu i przyznało 16 nagród oraz 12 wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych.
W kategorii I (Przedszkolaki) nagrody otrzymali: Kacper Gil z PSP nr 4 w Nisku, Anna Lewkowicz z PSP nr 6 w Nisku, autorzy pracy zbiorowej: Natalia Rurak, Błażej Rurak, Ignacy Rurak z PSP w Nowosielcu. Wyróżnienia przyznano: Milenie Pawlus z PSP nr 6 w Nisku, Dominikowi Koćmirskiemu z PSP w Nowosielcu, Izabeli Kozak z PSP w Nowosielcu, autorom prac zbiorowych: grupie „Plastusie” z Przedszkola nr 1 w Nisku, grupie „Misie” z Przedszkola nr 2 w Nisku, grupie „Myszki” z Niepublicznego Przedszkola Dom Misia.
W kategorii II (Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej) nagrody otrzymali: uczniowie klasy I z PSP w Nowosielcu (nagroda specjalna), autorzy pracy zbiorowej: Antonina Bąk i Jan Bąk z PSP w Racławicach (nagroda specjalna), Alicja Piróg z PSP w Racławicach, autorzy prac zbiorowych: Patrycja Potocka, Julia Łach, Blanka Walicka z PSP w Nowosielcu oraz Aleksandra Stój i Marzena Cebula z PSP w Nowosielcu. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Kacprowi Karczmarzowi z PSP nr 4 w Nisku, Alicji Kozioł z PSP nr 4 w Nisku  oraz Jakubowi Krasoniowi z PSP nr 5 w Nisku.

W kategorii III (Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej) nagrody przyznano: Amelii Dąbek z PSP nr 4 w Nisku, Katarzynie Łyko z PSP w Nowosielcu, autorkom pracy zbiorowej: Kindze Zagule, Amelii Potockiej, Katarzynie Rzeszutko z PSP w Nowosielcu oraz autorom pracy zbiorowej: Zuzannie Żbik i  Franciszkowi Żbikowi. Wyróżnienia otrzymali: Karol Kosek z PSP w Racławicach, Emilia Orłowska z PSP nr 4 w Nisku oraz Anna Orłowska z PSP nr 4 w Nisku.
W kategorii IV (Uczniowie klas VII-VIII oraz gimnazjaliści) przyznano nagrodę specjalną dla autorów pracy zbiorowej:Oliwii Skrzypek i Krzysztofa Skrzypka z PSP nr 4 w Nisku oraz nagrody dla: Aleksandry Marchut z PSP nr 4 w Nisku, Macieja Erdzika z PSP nr 4 w Nisku i autorów pracy zbiorowej: Barbary Jaskot, Adama Jaskota, Moniki Jaskot, Ewy Jaskot z PSP w Nowosielcu.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom. Wszystkie prace konkursowe można oglądać w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji do 23 stycznia 2019 r.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii!

Informujemy, że od 19 grudnia 2018 r. w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji dostępna jest nowa, czasowa wystawa pod nazwą „Szopka Bożonarodzeniowa”. Głównym elementem ekspozycji jest wystawa prac uczestników konkursu na najciekawszą szopkę bożonarodzeniową. Towarzyszy jej oprawa graficzna przedstawiająca dzieje szopki oraz przykłady twórczości inspirowanej piękną tradycją związaną z kolędowaniem, jasełkami i szopkarstwem. Wystawa będzie można oglądać do 23 stycznia 2019 r. Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"