Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” zachęca do odwiedzania nowej placówki wystawienniczej pod nazwą „Niżańskie Centrum Historii i Tradycji”.
Mieści się ona w dawnej Oficynie Pałacowej w Nisku, w której poprzednio mieściła się Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Tadeusza Kościuszki 1).

Standardowe godziny pracy placówki:

poniedziałek, wtorek - godz. 9.00 – 17.00.
środa - godz. 10.00 – 17.00
czwartek, piątek – godz. 9.00 – 17.00
W przypadku zainteresowania zwiedzaniem grupowym prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, w celu ustalenia szczegółów – tel.: 881 200 349

W piątkowy wieczór, 12 lipca 2019 r., w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji otwarto wystawę „80 lat lodów „U Suchojada”. Wystawa powstała na bazie eksponatów i pamiątek rodzinnych Pawła Śnieżka, wnuka założyciela legendarnej, niżańskiej lodziarni. Oficjalnego otwarcia dokonała Alicja Sochacka, dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, historyczne fakty związane z powstaniem lodziarni przekazała zebranym Karolina Kutyła. Bardzo miłym akcentem były dyplomy z gratulacjami wręczone Pawłowi Śnieżkowi oraz dyrekcji NCK „Sokół” przez członków zarządu Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego Koło w Nisku, Tadeusza Wojcieszyna i Mariusza Kowalika oraz list gratulacyjny z okazji 80 lecia funkcjonowania firmy, wystosowany przez Starostę Powiatu Niżańskiego, Roberta Bednarza odczytany i wręczony Pawłowi Śnieżkowi przez Przewodniczącego Rady Powiatu Sylwestra Daśko. Po części oficjalnej przyszedł czas na niespodziankę. Paweł Śnieżek, tak jak za dawnych lat jego dziadek Paweł Suchojad, serwował lody ze specjalnie zrekonstruowanego wózka. Można było spróbować lodów w rożku, a także w waflach. Oprócz lodów zebrani mogli poczęstować się przepysznymi rurkami z kremem, zrobionymi przez Izabelę Śnieżek według przepisu Pawła Suchojada.

Zgromadzone materiały i przedmioty pozwalają poznać historię niżańskiej lodziarni prowadzoną przez 3 pokolenia właścicieli. Na wystawie można zobaczyć fotografie i liczne dokumenty związane z samym założycielem, a także inne, świadczące o funkcjonowaniu lodziarni na przestrzeni 80 lat. Zobaczyć można na niej autentyczne przedmioty, którymi posługiwał się Paweł Suchojad wytwarzając swoje cukiernicze wyroby w czasach okupacyjnych, a także późniejsze urządzenia, które w miarę upływu czasu wspomagały produkcję lodów. Każdy wielbiciel lodów Suchojada powinien odwiedzić wystawę. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, można ją oglądać do 3 września.

Czytaj więcej...

W piątek, 14 czerwca 2019 r., spotkaliśmy się w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji, by wysłuchać czwartego wykładu w ramach z cyklu „Srebrny Wiek Rzeczypospolitej”. Tym razem tematem przewodnim spotkania był „Nurt sarmacki i dworski w literaturze”. Prelegentami byli panowie Marcin Folta i Tomasz Żbik. Tematem głównym była literatura XVII wieku, ale nie brakowało odniesień do wieków wcześniejszych i późniejszych. Wykład był przeplatany recytacjami utworów najwybitniejszych przedstawicieli obu nurtów literackich (wszystko okraszone błyskotliwą interpretacją), ilustrowany zdjęciami, anegdotami. Tło dla literackiej podróży stanowiły nawiązania do zdarzeń historycznych, dziejów życia społecznego, historii sztuki. Następne spotkanie pod hasłem „Rzeczpospolita wielokulturowa” zaplanowaliśmy po wakacjach, w połowie września.

Czytaj więcej...

Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"

Nabór do Chóru i Orkiestry

Srebrny Wiek Rzeczypospolitej

Rozbudowa NCK "Sokół"

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"