Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

20 września 2019 r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyły się finałowe przesłuchania 24 Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”. Konkurs poprzedzony był próbami akustycznymi, które miały miejsce dzień wcześniej. Jednym ze 127 Finalistów z całego kraju, którzy prezentowali swoje umiejętności wokalne był Oliwier Szot. Aby wystąpić w finale Oliwier zwyciężył w kwalifikacjach wstępnych oraz kwalifikacjach regionalnych. W finale nasz Wokalista, podobnie jak wszyscy Finaliści zaprezentował się rewelacyjnie. Gratulujemy!!!

Czytaj więcej...

25 sierpnia Koło Gospodyń Wiejskich Nowosielczanki zaprezentowało swoje potrawy i wypieki podczas „Dni Niska 2019”. Na stoisku nie zabrakło pierogów z kaszy jaglanej z serem, pierogów z kaszy gryczanej z serem białym, pierogów z kapustą i grzybami oraz z ryżem i szpinakiem. Panie po raz pierwszy przygotowały gołąbki z kaszy jaglanej i gryczanej z sarniną w sosie grzybowym, które cieszyły się wśród odwiedzających stoisko dużym zainteresowaniem. Dla łasuchów Członkinie przygotowały słodkie wypieki, wśród których znalazły się serniki, szarlotki, zawijańce drożdżowe.

25 sierpnia 2019 roku delegacja z NCK „Sokół” oddział w Nowosielcu oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Nowosielczanki” reprezentowały Gminę i Miasto Nisko podczas XIX Dożynek Województwa Podkarpackiego i XXXVI Dożynek Archidiecezji Przemyskiej w Markowej. Całe uroczystości objęte były patronatem narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Obchody rozpoczęły się przemarszem korowodu wieńcowego na plac przy Centrum Kultury  Markowa,  gdzie  mieści się również Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.  W korowodzie  wzięło udział ok. 100 delegacji wieńcowych.

Przed rozpoczęciem głównych uroczystości na grobie Rodziny Ulmów zostały złożone kwiaty przez delegacje samorządowe i kościelne. Uroczysta msza św. dziękczynna za zbiory z poświęceniem wieńców dożynkowych odbyła się na placu przy Centrum Gminy Markowa. Liturgii przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a kazanie wygłosił biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski. Po zakończeniu liturgii zostały odczytane listy prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego skierowane do przybyłych na uroczystości dożynkowe. Kolejnym punktem były części obrzędowe dożynek oraz występy artystyczne.

Wśród zaproszonych gości na uroczystościach dożynkowych byli m. in. Sekretarz Stanu w kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, posłowie Kazimierz Gołojuch, Marek Kuchciński oraz Krystyna Wróblewska, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Plich, wicewojewoda Lucyna Podhalicz.

Czytaj więcej...

W niedzielę, 18 sierpnia 2019 roku Obiekt Sportowo -  Rekreacyjny w Harasiukach wypełnił się uczestnikami XXI Dożynek Powiatu Niżańskiego. Gminę i Miasto Nisko podczas tegorocznych dożynek reprezentowały delegacje z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” oddział w Nowosielcu wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich „Nowosielczanki” .

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Harasiukach, w czasie której wierni modlili się w intencji rolników, w podzięce za ich całoroczny trud pracy na roli, a także za to, że troszczą się o nasz codzienny chleb.

Po zakończeniu Mszy Św. Orkiestra Dęta z Zarzecza poprowadziła korowód dożynkowy na kolejną część uroczystości. Gospodarz Dożynek Powiatowych Starosta Niżański Robert Bednarz wraz z gospodarzem Gminy Wójtem Krzysztofem Kiszką witali wchodzących na płytę obiektu przedstawicieli poszczególnych gmin wraz z delegacjami wieńcowymi. Uroczystość uświetniło 18 misternie wykonanych wieńców dożynkowych.

Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła Ceremonia Chleba, na scenie pojawili się Starostowie Dożynek Elżbieta Struk i Jan Szwedo. Gospodarzom święta przekazali bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie się chlebem, z którym do dożynkowych gości zwrócili się m. in. Starosta Niżański, Wicestarosta Adam Mach, Zastępca Burmistrza Gminny i Miasta Nisko Zbigniew Kotuła, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Niżańskiego, zaproszeni goście oraz Starostowie Dożynek.

Dożynki to czas ważnych dla mieszkańców gmin konkursów: III Powiatowego Konkursu na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu Niżańskiego, Powiatowego Konkursu Wieńca Dożynkowego – ocenianego przez komisję konkursową i zgromadzoną publiczność.

W Konkursie Wieńca Dożynkowego nasza delegacja otrzymała WYRÓŻNIENIE.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez KGW „Nowosielczanki” , pomimo iż w konkursie kulinarnym panie nie stanęły na podium.

Dożynki Powiatu Niżańskiego swoją obecnością zaszczycili sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Posłowie na Sejm: Piotr Olszówka i Mieczysław Miazga,  Burmistrzowie i Wójtowie oraz Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych Powiatu Niżańskiego, Radni Rady Powiatu Niżańskiego i Radni Rady Gminy w Harasiukach oraz kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu, służb, inspekcji i straży.

Patronat Honorowy nad Dożynkami sprawował Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

Czytaj więcej...

Oliwia Chamot i Oliwier Szot reprezentowali Gminę Nisko na Dożynkach Powiatowych w Harasiukach, które odbyły się 18 sierpnia 2019 r Za występ otrzymali podziękowania oraz upominki z rąk Starosty Powiatu Niżańskiego Pana Roberta Bednarza oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Sylwestra Daśko. Wśród publiczności obserwującej występy młodych wokalistów był Podsekretarz Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości Pan Marcin Warchoł.

Czytaj więcej...

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

W Krainie Baśniowej Piosenki

Srebrny Wiek Rzeczypospolitej

Rozbudowa NCK "Sokół"

Szukaj na stronie

Logowanie

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"