Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

 Niżańskie Centrum Kultury "Sokół". Filia w Zarzeczu

 

Dom Kultury w Zarzeczu rozpoczął swoją działalność od października 1998r – jako filia NCK „Sokół” Nisko. Swoją siedzibę ma w budynku Domu Ludowego wybudowanego w czynie społecznym przez mieszkańców Zarzecza.
Działalność Domu Kultury kierowana jest głównie do dzieci i młodzieży – w celu rozwijania ich zainteresowań, zdolności, organizacji czasu wolnego – jako kontynuacji pracy wychowawczej szkoły, jak również dla całej społeczności Zarzecza.
W Domu Kultury działają liczne koła zainteresowań, dzieci mają również możliwość uczestnictwa w turniejach tenisa stołowego, bilarda, korzystania z salki komputerowej. W budynku mieści się również Biblioteka Wiejska im. Bronisławy Ostrowskiej oraz Świetlica Środowiskowo-Profilaktyczna.
Zajęcia w ognisku plastycznym prowadzone są przez artystę grafika – P. Stanisława Świecę. Dzieci pod kierunkiem swojego instruktora specjalizują się w trudnej technice – linorycie. Prowadzone przez artystę ognisko plastyczne to „kuźnia talentów”. Podopieczni P. Świecy odnoszą prestiżowe sukcesy, wśród których należy wymienić:
1) III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Grafiki – Kraków 2005,
2) I,II,III nagroda w III edycji konkursu plastycznego „ŚWIAT MOICH DOZNAŃ” - dla dzieci i młodzieży Polski południowo-wschodniej - Tarnobrzeg 2007, I nagroda w IV edycji tego konkursu w 2008r, a w V-jubileuszowej edycji w 2009r – nagrodzono 4 podopiecznych P. Świecy.
3) Nagrodzono prace w X i XI Podkarpackim Przeglądzie Plastyki Dzieci i Młodzieży – Rzeszów 2008, 2009 – które można było ogladać4) w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.
Największym sukcesem było zdobycie nagrody w IV Karpackim Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży (Polska, Słowacja, Węgry, Ukraina, Rumunia) w 2008r przez jedną z najmłodszych uczestniczek ogniska,. W bieżącym roku (2009) sukces ten został również powtórzony. W V – jubileuszowej edycji Międzynarodowego Biennale – Karpaty 2009 – znalazły się aż dwie nasze laureatki.
Zajęcia w ognisku plastycznym stanowią nie tylko ciekawą formę spędzania wolnego czasu. Zainteresowane dzieci pod czujnym okiem artysty szlifowały swoje zdolności i obecnie są absolwentami średnich szkół artystycznych, jak również wśród podopiecznych P. Świecy są absolwenci Szkół Wyższych.
Zespoły taneczne. Zajęcia odbywają się w 4 grupach wiekowych, jak: „Gagatki”, „Mini Szok”, „Szok” i „Finezja”. Od października 2004r instruktorem i choreografem zespołów jest P. Justyna Sobkiewicz-Skrzypek. Instruktorka posiada międzynarodową klasę taneczną „S”, to dwukrotna mistrzyni Polski Formacji latynoamerykańskiej (2005,2006) i dwukrotna finalistka Mistrzostw Europy i mistrzostw świata Formacji Tanecznych (2006,2007).
Zespoły te specjalizują się w tańcach klasycznych jak również w tańcu nowoczesnym (w rytmie disco i hip-hop).
Dziewczęta z najstarszej grupy „Finezja” wzorem swojej instruktorki zafascynowane są tańcami latynoamerykańskimi. Na swoim koncie maja już znaczne osiągniecia jak:
1) I nagroda w I wojewódzkim przeglądzie zespołów tanecznych „O Gęsie Pióro” - Stalowa Wola 2005,
2) I nagroda w przeglądzie zespołów tańca sportowego „Zapasy Taneczne” - Nisko 2006 i 2007, 3) III nagroda w III Mistrzostwach w Aerobiku – Stalowa Wola 2006,
4) wyróżnienie w Ogólnopolskim Tanecznym Sabacie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych „Złota Miotła Baby Jagi” - Kielce 2006 i 2007,
5) W V Wojewódzkim Przeglądzie „O Gęsie Pióro” - Stalowa Wola 2009, dziewczęta z „Finezji” otrzymały nagrodę specjalną.
Swoimi pełnymi czaru i temperamentu występami uświetniają imprezy lokalne, jak również znane są na terenie gminy i powiatu niżańskiego, stalowowolskiego i województwa podkarpackiego.
Dziecięcy zespół Teatralny „Jaś i Małgosia”. Powstał w 1978r przy Bibliotece Publicznej w Zarzeczu z inicjatywy P. Anieli Ryznar – reżysera i opiekuna tego zespołu. Nazwę przyjął od pierwszej wystawionej baśni Jadwigi Hartwig „ Jaś i Małgosia”. 30 lat zespół pracuje systematycznie. Od 10 lat rozwija się przy Domu Kultury – filii NCK „Sokół”. W ciągu tych 30 lat działalności pracowało w tym zespole ponad 450 dzieci i młodzieży. Przygotowano i wystawiono 90 premier baśni, inscenizacji, widowisk, jasełek. Zespół brał udział w Międzywojewódzkich Przeglądach Teatrów Dziecięcych w Strzyżowie przez 18 lat , w Ogólnopolskim Festiwalu w Puławach, Katowicach, Krośnie. Wyjeżdżał z występami do Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega – na wojewódzkie turnieje teatralne. Kilkakrotnie uczestniczył w „Scenie Szkolnej i Podwórkowej” w Stalowej Woli oraz w „Straszydliskach” w Odrzykoniu, Tyczynie, Lubeni i Rzeszowie. Ponadto brał udział w konkursach „O Puchar Uśmiechu Dziecka” w Krośnie oraz „Poeci i Pisarze Dzieciom” w Nisku, Ulanowie i wojewódzkim przeglądzie zespołów „O Gęsie Pióro” - w Stalowej Woli. Zespół był zapraszany na występy do okolicznych szkół (Kłyżów, Jarocin, Domostawa, Golce, Ulanów), do przedszkoli w Nisku, Stalowej Woli, do Wojewódzkiej Biblioteki w Tarnobrzegu, Biblioteki Miejskiej w Rudniku, Nisku, do dzieci z Domów Dziecka, do niepełnosprawnych w świetlicach i zakładach pracy.
W sumie, zespół teatralny otrzymał 32 nagrody i około 20 wyróżnień. Największym osiągnieciem zespołu było zdobycie „Grand Prix” w 1986r za wystawienie baśni „Spotkanie bajek” w Strzyżowie.
W 2006r, Dziecięcy Zespół Teatralny „Jaś i Małgosia” otrzymał akt nadania tytułu honorowego „Zasłużony Dla Podkarpackiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych” w Strzyżowie.
W budynku Domu Ludowego działają organizacje i stowarzyszenia z którymi Dom Kultury ściśle współpracuje. Są to:
Orkiestra Dęta OSP Zarzecze, która powstała w 1992r. Orkiestra ta do chwili obecnej uświetnia uroczystości patriotyczna, państwowe, religijne i strażackie na szczeblu lokalnym, gminy i powiatu, jak również poza granicami kraju. Orkiestra uczestniczyła w wielu prestiżowych przeglądach Orkiestr Dętych, gdzie zajmowała czołowe miejsca i wyróżnienia.
Obecnie liczy 22 członków. Pieczę nad orkiestrą sprawuje basista P. Mieczysław Barylski.
Koło Gospodyń. Prowadzi ożywioną działalność, włączając się do wszystkich poczynań na rzecz promocji wsi oraz aktywnie włącza się w przygotowywaniu imprez kulturalnych organizowanych przez Dom Kultury. Członkinie koła są bardzo aktywne, kultywują tradycje regionalne oraz promują tradycyjne potrawy regionu – włączając do tej działalności młode kobiety, dzieci i młodzież. Organizują również pomoc społeczną dla biednych dzieci.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zarzeckiej. Rozpoczęło swoją działalność 13 listopada 1999r z inicjatywy społeczności zarzeckiej. Towarzystwo dokumentuje wszystko co jest związane z historią wsi, dba o zachowanie zwyczajów, tradycji, pomaga w rozwoju działalności artystycznej, ewidencjonuje pomniki przyrody oraz miejsca pamięci narodowej i kultu religijnego. Obecnie funkcję Prezesa pełni P. Mirosława Barylska.
Dom Kultury współpracuje również z działającym na terenie Zarzecza Kołem Wędkarskim, oddziałem zarzeckim Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oraz Klubem Sportowym – w przygotowywaniu imprez, wystaw, spotkań, w działaniach dotyczących ochrony środowiska.
Dom Kultury wspólnie z tymi organizacjami i stowarzyszeniami, prowadzi ożywioną działalność kulturalną i społeczną na rzecz całego środowiska Zarzecza, organizując cykliczne imprezy jak:
1) spotkania opłatkowe dla różnych grup społecznych,
2) tradycyjne, coroczne „jasełka” w wykonaniu zespołu teatralnego „Jaś i Małgosia”, wystawiane w Domu Kultury oraz Kościele parafialnym i przygotowywanie grup kolędniczych,
3) Wieczory Kolęd i Pastorałek (2009- odbył się XI Przegląd), w których biorą udział dzieci, młodzież i najstarsi mieszkańcy wsi. „
4)Ocalić od zapomnienia - stare pastorałki i kolędy śpiewane przez naszych przodków.” - to główna intencja tych wieczorów,
5) obchody „Dnia Seniora” - z udziałem wszystkich najstarszych mieszkańców Zarzecza – organizowane przy współudziale Zespołu Szkół i samorządu lokalnego, uświetniane przez Orkiestrę Dętą OSP,
6) coroczne obchody Dnia Matki połączone z Dniem Dziecka,
7) wieczory spotkań z ludźmi zasłużonymi dla środowiska zarzeckiego,
8) wieczory wspomnień „O tych co odeszli” - organizowane wspólnie z TPZZ i szkołą,
9) organizowanie wspólnie z parafią wyjazdów do teatru, muzeów , na wycieczki krajoznawcze do miejsc upamiętnionych historią – dla młodzieży i mieszkańców,
10) promowanie rodzimych artystów poprzez organizowanie wystaw fotografii, rzeźby, malarstwa, grafik i robót ręcznych,
11) wykonywanie palm wielkanocnych (konkurs na najładniejszą, najoryginalniejszą i największą palmę), wieńców dożynkowych, stroików świątecznych – jako formy kultywowania tradycji i przekazywania ich młodszemu pokoleniu,
12) mając na uwadze iż Zarzecze to środowisko wiejskie, Dom Kultury pomaga w organizowaniu szkoleń dla rolników, kursów, pokazów,
Dom Kultury ściśle współpracuje również ze Świetlicą Środowiskowo-Profilaktyczną, która również ma swoją siedzibę w budynku Domu Ludowego. Wspólnie organizujemy ferie zimowe, wakacyjne i szereg imprez kulturalnych. Dzieci ze świetlicy uczestniczą w zajęciach teatralnych, tanecznych i ogniska plastycznego oraz korzystają z gier i pomieszczeń Domu Kultury.

Ognisko plastyczne rozpoczęło swoją działalność w roku 2002. Założycielem i pierwszym instruktorem była mgr sztuki - P. Alicja Czajkowska Magdziak - artysta grafik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

więcej->

Copyright © by Niżańskie Centrum Kultury "Sokół"